410F0-15-1-004S
410F0-15-1-004S
410F0-15-1-004S
DigiKey Part Number
LFU15H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
410F0-15-1-004S
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
410F0-15-1-004S Models
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Feed Through, Strain Relief
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C