3220-14-0300-00-TR
DigiKey Part Number
1175-2644-2-ND - Tape & Reel (TR)
1175-2644-1-ND - Cut Tape (CT)
1175-2644-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3220-14-0300-00-TR
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.050" (1.27mm)
Category
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Positions
Features
Keying Slot, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A