1672-18-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
CN370W-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1672-18-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 100'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" White 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.122" (3.10mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 1672
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 258,64000kr 258,64
2kr 246,32500kr 492,65
3kr 239,30000kr 717,90
5kr 230,74200kr 1 153,71
7kr 225,25000kr 1 576,75
10kr 219,54700kr 2 195,47
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 100'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 18AWG YEL 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG BLU 100'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 18AWG BRN 100'
In-Stock: 3
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE
In-Stock: 1500
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 25'