1569-20-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN538B-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-20-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 25'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Black 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
21/0.0071"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 13
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 65,69000kr 65,69
2kr 62,58500kr 125,17
3kr 60,82000kr 182,46
5kr 58,66200kr 293,31
7kr 57,28000kr 400,96
10kr 55,85200kr 558,52
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 25'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BRN 25'
In-Stock: 18
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG BLK FOOT
In-Stock: 490
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 500'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 50'