HC-49/U-S16000000ABIB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Citizen Finedevice Co Ltd
In Stock: 1 108
Datasheet
16 MHz ±30ppm Crystal 16pF 50 Ohms HC-49/US
HC-49/U-S16000000ABIB
DigiKey Part Number
HC-49/U-S16000000ABIB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC-49/U-S16000000ABIB
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 16PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm