RD10RA16CVAT
DigiKey Part Number
2449-RD10RA16CVAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA16CVAT
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination Style
PC Pin
Circuit
Hexadecimal Complement
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length
0.394" (10.00mm)