J1524CT24VDCDT
DigiKey Part Number
2449-J1524CT24VDCDT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1524CT24VDCDT
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1524CT24VDCDT Models
Category
Features
Lighted Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus, TUV
Switching Voltage
300VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3000VA
Coil Resistance
640 Ohms
Coil Current
37.5 mA