J120D1AS12VDC
DigiKey Part Number
2449-J120D1AS12VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J120D1AS12VDC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J120D1AS12VDC Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-30°C ~ 55°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
300VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA