J117F1AS12VDC
DigiKey Part Number
2449-J117F1AS12VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J117F1AS12VDC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J117F1AS12VDC Models
Series
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
2000VA, 240W
Relay Type
Coil Current
18.3 mA
Coil Resistance
655 Ohms