J115F31A240VACS
DigiKey Part Number
2449-J115F31A240VACS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31A240VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 240VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
J115F31A240VACS Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
180 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
11080VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
15.7 mA
Coil Resistance
15.32 kOhms