J115F11CH12VDCSH1.5U
DigiKey Part Number
2449-J115F11CH12VDCSH1.5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11CH12VDCSH1.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F11CH12VDCSH1.5U Models
Category
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
13850VA, 5500W
Relay Type
Coil Current
125 mA
Coil Resistance
96 Ohms