J114AF1CHS12VDC.53
DigiKey Part Number
2449-J114AF1CHS12VDC.53-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J114AF1CHS12VDC.53
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J114AF1CHS12VDC.53 Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
20 ms
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6080VA, 1760W
Coil Resistance
270 Ohms
Coil Current
44.4 mA