J1131AS24VDC.20
DigiKey Part Number
2449-J1131AS24VDC.20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1131AS24VDC.20
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J1131AS24VDC.20 Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1385VA, 150W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA