J104D2C48VDC.20S
DigiKey Part Number
2449-J104D2C48VDC.20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J104D2C48VDC.20S
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V
EDA/CAD Models
J104D2C48VDC.20S Models
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 100VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 200W
Coil Resistance
11.52 kOhms
Coil Current
4.2 mA