J104D2C24VDC.20S
DigiKey Part Number
2449-J104D2C24VDC.20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J104D2C24VDC.20S
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
EDA/CAD Models
J104D2C24VDC.20S Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 100VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 200W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA