IN6BBB12W
DigiKey Part Number
2449-IN6BBB12W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6BBB12W
Description
LED PNL IND BLUE 6MM 150MM WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Blue Diffused 145° 12V 30mA Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Category
Current
30mA
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Packaging
Tray
Lens Size
3.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
100mcd
Lamp Color
Blue
Wavelength - Peak
463nm
Lens Color
Blue
Viewing Angle
145°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V