CT1102V15.85F160
DigiKey Part Number
2449-CT1102V15.85F160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT1102V15.85F160
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle
Category
Actuator Length, Right Angle
15.85mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Outline
6.00mm x 6.00mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 50VDC
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm