A2S1CSQ24VDC1.6R
DigiKey Part Number
2449-A2S1CSQ24VDC1.6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A2S1CSQ24VDC1.6R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A2S1CSQ24VDC1.6R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
7 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
Resistor, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
66.7 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
360 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
16.8 VDC