CFM260S120B
DigiKey Part Number
2034-CFM260S120B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM260S120B
Description
AC/DC CONVERTER 12V 260W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Baseplate, PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.60" L x 2.00" W x 1.52" H (116.8mm x 50.8mm x 38.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
21.67 A