SMDSW.031 .7OZ
DigiKey Part Number
SMDSW.031.7OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSW.031 .7OZ
Description
SOLDER WIRE POCKET PACK 63/37 TI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn63Pb37 (63/37) 20 AWG, 21 SWG Tube, 0.7 oz (19.85g)
Category
Diameter
0.031" (0.79mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
361°F (183°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG