SMD2SW.031 .7OZ
DigiKey Part Number
SMD2SW.031.7OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SW.031 .7OZ
Description
SOLDER WIRE POCKET PACK 60/40 TI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 20 AWG, 21 SWG Tube, 0.7 oz (19.85g)
Category
Melting Point
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Series
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG
Packaging
Bulk
Process
Leaded
Part Status
Active
Form
Tube, 0.7 oz (19.85g)
Type
Wire Solder
Shelf Life
60 Months
Composition
Sn60Pb40 (60/40)
Base Product Number
Diameter
0.031" (0.79mm)