HDR100MET40F-G-V-TH
DigiKey Part Number
315-HDR100MET40F-G-V-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR100MET40F-G-V-TH
Description
1.00 MM 40 PIN VERTICAL FEMALE H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C