HDR100MET40F-G-RA-TH
HDR100MET40F-G-RA-TH
HDR100MET40F-G-RA-TH
DigiKey Part Number
HDR100MET40F-G-RA-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR100MET40F-G-RA-TH
Description
CONN HDR 40POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Pitch - Mating
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination
Part Status
Active
Fastening Type
Push-Pull
Connector Type
Contact Finish - Mating
Contact Type
Female Socket
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Style
Board to Board
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)