EKXG401ELL470ML25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Nichicon
In Stock: 369
In Stock: 115
In Stock: 195
In Stock: 501
In Stock: 240
In Stock: 705
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKXG401ELL470ML25S
DigiKey Part Number
565-1465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG401ELL470ML25S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXG401ELL470ML25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
470 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.175 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C