APXA160ARA331MJC0S
DigiKey Part Number
565-3251-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3251-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3251-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXA160ARA331MJC0S
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXA160ARA331MJC0S Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
5.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm