CFSH05-20L TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CFSH05-20LTRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CFSH05-20LTRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CFSH05-20LTRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFSH05-20L TR PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD882
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 500mA Surface Mount SOD-882
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFSH05-20L TR PBFREE Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOD-882
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
220 mV @ 10 mA