CHP5R5L206R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L206R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L206R-TW
Description
5.5V 20F 36*18*42 T/DA EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 36mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
1.024" (26.00mm)
Capacitance
20 F
Size / Dimension
1.417" L x 0.709" W (36.00mm x 18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.713" (43.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 1kHz