RZ3A60D75P
DigiKey Part Number
1864-RZ3A60D75P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ3A60D75P
Description
3-POLE PANEL MOUNT SSR, ZERO-CRO
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) 3PST-NO (3 Form A)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RZ3A60D75P Models
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 600 V
Load Current
75 A
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C