RZ3A60A55
DigiKey Part Number
1864-1248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ3A60A55
Description
SSR RELAY 3PST-NO 55A 42-660V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) 3PST-NO (3 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RZ3A60A55 Models
Category
Voltage - Input
24 ~ 275VAC, 24 ~ 50VDC
Mfr
Voltage - Load
42 V ~ 660 V
Series
Load Current
55 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C