RM1A23D75
RM1A23D75
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RM1A23D75
DigiKey Part Number
1864-1223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1A23D75
Description
SSR RELAY SPST-NO 75A 24-265V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM1A23D75 Models
Category
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 265 V
Series
Load Current
75 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C