RKD2A60D75P
DigiKey Part Number
1864-2751-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RKD2A60D75P
Description
SSR RELAY SPST-NO 75A 42-660V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) x 2 Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RKD2A60D75P Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
42 V ~ 660 V
Series
Load Current
75 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C