RGC2A60A40KGE
DigiKey Part Number
1864-1201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC2A60A40KGE
Description
RELAY SSR 275VAC IN 600V 40A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor DPST-NO (2 Form A) 40 A 42 ~ 600V Chassis Mount, DIN Rail Screw Terminal
EDA/CAD Models
RGC2A60A40KGE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Load Current
40 A
Series
Voltage - Input
20 ~ 275VAC, 24 ~ 190VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
42 ~ 600V