PD30CND10NPM5RT
DigiKey Part Number
1864-2090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD30CND10NPM5RT
Description
SENSOR REFLECTIVE 1M NPN NO/NC
Customer Reference
Detailed Description
Reflective, Diffuse Optical Sensor 39.370" (1m) NPN
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Output Configuration
NPN
Series
Light Source
Red (660nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP67, IEC 60529
Sensing Method
Reflective, Diffuse
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
39.370" (1m)
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V