PA18CAD10PASA
PA18CAD10PASA
DigiKey Part Number
1864-2056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA18CAD10PASA
Description
SENSOR REFLECTIVE 1M PNP NO/NC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective, Diffuse Optical Sensor 39.370" (1m) PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA18CAD10PASA Models
Category
Response Time
1ms
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Output Configuration
PNP
Series
Light Source
Red (625nm)
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Method
Reflective, Diffuse
Adjustment Type
Adjustable, 210° Turn Potentiometer
Sensing Distance
39.370" (1m)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V