ICS18LN12PCM1-FB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Carlo Gavazzi Inc.
In Stock: 13
Datasheet
Inductive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67, IP68, IP69K Cylinder, Threaded - M18
ICB & ICS series - Inductive Proximity Sensors
ICS18LN12PCM1-FB
DigiKey Part Number
ICS18LN12PCM1-FB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICS18LN12PCM1-FB
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ICS18LN12PCM1-FB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 36V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (TA)
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K
Sensing Distance
0.472" (12mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
1.5kHz