CGMS-9A-120-10
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
CGMS-9A-120-10
DigiKey Part Number
1864-1298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGMS-9A-120-10
Description
RELAY CONTACTOR 3NO/1AUX 9A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 9 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Contact Rating (Current)
9 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Bulk
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Base Product Number
Coil Voltage
120VAC