CGMS-6A-120-10
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
CGMS-6A-120-10
DigiKey Part Number
1864-1297-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGMS-6A-120-10
Description
RELAY CONTACTOR 3NO/1AUX 6A
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 6 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Contact Rating (Current)
6 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Coil Voltage
120VAC