CC85LA120
DigiKey Part Number
1864-1566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC85LA120
Description
3P CONT L 120V50/60HZ 2NO2NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 85 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Box Lug
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
102 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
15 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
10 ms
Contact Rating (Current)
85 A