CC75SD24
DigiKey Part Number
CC75SD24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC75SD24
Description
RLY CONT 3P 24V DC 2NO/2NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 75 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
120 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
25 ms
Contact Rating (Current)
75 A