CC50SD24
DigiKey Part Number
CC50SD24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC50SD24
Description
RLY CONT 3P 24V DC 2NO/2NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Box
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
65 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A