CC40SA240
DigiKey Part Number
1864-1547-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC40SA240
Description
3P CONT S 240V 50/60HZ 2NO2NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
204 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Contact Rating (Current)
40 A