CC150LA110
DigiKey Part Number
1864-1529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC150LA110
Description
3P CONT L 110V50/60HZ 2NO2NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 150 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Box Lug
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
20 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
60 ms
Contact Rating (Current)
150 A