CA30CLN25CP
DigiKey Part Number
1864-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA30CLN25CP
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 25MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.984" (25mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
EDA/CAD Models
CA30CLN25CP Models
Category
Material - Body
Plastic
Voltage - Supply
20 VAC ~ 250 VAC
Series
Termination Style
Cable Leads
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.984" (25mm)
Response Frequency
10Hz