CA30CAF16PAM1
DigiKey Part Number
1864-1038-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA30CAF16PAM1
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 16MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.630" (16mm) IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2 Cylinder, Threaded - M30
EDA/CAD Models
CA30CAF16PAM1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Termination Style
Connector
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2
Sensing Distance
0.630" (16mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC/NO, 4-Wire
Response Frequency
50Hz