GMC10X7R101K50NTD
DigiKey Part Number
4713-GMC10X7R101K50NTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10X7R101K50NTDCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10X7R101K50NTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10X7R101K50NTD
Description
CAP0603 X7R 100PF 10% 50V
Detailed Description
100 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)