GMC10CG561G100NTD
DigiKey Part Number
4713-GMC10CG561G100NTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10CG561G100NTDCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10CG561G100NTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10CG561G100NTD
Description
CAP0603 COG 560PF 2% 100V
Detailed Description
560 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)