A12515RNCQ
A12515RNCQ
A12515RNCQ
DigiKey Part Number
CKN10205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A12515RNCQ
Description
SWITCH ROTARY 8POS 2.5A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 8 Position SP8T 2.5A (AC), 350mA (DC) 125 VAC Panel Mount, Through Hole
EDA/CAD Models
A12515RNCQ Models
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
C&K
Voltage Rating - DC
125 V
Series
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Packaging
Tray
Actuator Length
38.10mm
Part Status
Active
Angle of Throw
45°
Number of Positions
8
Contact Material
Silver (Ag)
Index Stops
Fixed
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP8T
Depth Behind Panel
14.48mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Current Rating (Amps)
2.5A (AC), 350mA (DC)