HCPL-4701-060E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Optoisolator Darlington with Base Output 3750Vrms 1 Channel 8-DIP
HCPL-4701-060E
DigiKey Part Number
HCPL-4701-060E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-4701-060E
Description
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HCPL-4701-060E Models
Category
Output Type
Darlington with Base
Manufacturer
Voltage - Output (Max)
18V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
60mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.25V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
10 mA
Voltage - Isolation
3750Vrms
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Current Transfer Ratio (Min)
600% @ 500µA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
8000% @ 500µA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)