SRU3028-330Y
DigiKey Part Number
SRU3028-330YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU3028-330YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU3028-330YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU3028-330Y
Description
FIXED IND 33UH 470MA 450 MOHM
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 470 mA 450mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU3028-330Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
450mOhm
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
10MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
480mA