SRU1063A-4R7Y
DigiKey Part Number
SRU1063A-4R7YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1063A-4R7YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1063A-4R7YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1063A-4R7Y
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 14 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 14mOhm Max 4-SMD
Category
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
11 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.268" (6.80mm)
Current - Saturation (Isat)
5.7A